Táta a Adélka - Blog

Zpět

Ostravská mise splněna!

OSTRAVA... černé město, které má historii opravdu více než pestrobarevnou. Město které nepřežívá, ono opravdu žije, žije si svým vlastním životem, tempem a o jeho temperamentu, které mu dodávají sami ostravané není pochyb. Město je to mnohdy uspěchané, jindy zase jakoby "chcípl pes" jak se říká. Někdy je tady veselo až moc a jindy, zejména před výplatou jsou vidět obličeje spíše smutné, nebo snad v očekávání?

Pohled na toto Moravsko-Slezské město může mít každý trochu odlišné, jedině ten, který vyrůstal v tomto městě si může dovolit udělat závěrečný obrázek, protože kdo toto město nepochopí, ten mu rozhodně na kloub nepřijde. Věděli jste například, že mnohdy fanoušek fotbalového Baníku a hokejových Vítkovic, bohužel nemusí být kamarádi? Věděli jste, že Ostrava je buď Moravská a nebo Slezská? a kdo rozdělil toto jedno město?

Ostrava má ve znaku města koně, oproti Pardubic celého :) tento kůň je ve znaku města není jen tak, pokud si ze školního výletu dobře pamatuji, pravda je to více než dvacet let, tak koně má Ostrava ve znaku proto, protože podobný kůň zachránil Ostravu při obléhání. Jedna z pověstí totiž říká, že Ostravští vypustili během obléhání města koně bez uzdy branou, čím zmátli obléhající natolik, že se tito dali na útěk. Ať je to tak, nebo tak... K Ostravě symbol koně patří i po zavedení, dle mého názoru agresivního loga města. Narvat za nápis Ostrava tři vykřičníky a říkat tomu logo města je věc, která mě nepříjde úplně košér, ale proti gustu.

Ve videu, které jsme společně s dědou natočili můžete projít společně s námi, řekněme hlavní trasu, která vás asi nemine, pokud chcete z Ostravy poznat to nejdůležitější. Mezi to patří zajisté Ostravský hrad, nemůže chybět Sýkorův most a už vůbec nemůže chybět radnice, kterou měl nechat v roce 1995 i za mé účasti (6let) zmizet jakýsi Rafael, údajně madarský iluzionista. Místo radnice nakonec zmizeli dva miliony, které inkasoval za tento propadák. Jak píše deník, tak po několika minutách trapného ticha začala padat docela povedená hesla: „Můžeme si jenom přát, ať zmizí celý magistrát!" Nebo: „Komunisté podváděli lépe!" Nějací Slováci si přisadili: „Bol to podfuk ako hrom, potom verte Maďarom!" zdroj: moravskoslezsky.denik.cz

Po radnici jsme stihli ještě navštívit Katedrálu Božského Spasitele, Masarykovo Náměstí a pak tramvají hurá do DOV- Dolní oblast Vítkovice (konkrétně důl Hlubina a vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren) je národní kulturní památka nacházející se poblíž centra Ostravy ve Vítkovicích. Zahrnuje rozsáhlý průmyslový areál Vítkovických železáren s unikátním souborem industriální architektury. Souboru tří na sebe navazujících celků – černouhelného dolu, koksovny a vysokopecního provozu – se také říká „Ostravské Hradčany“. Oblast je zapsána v seznamu Evropského kulturního dědictví. Vrazit můžete také do kavárny na vrcholu Bolt Tower a nebo se podívat do bývalého plynojemu, kde je dnes multifunkční aula gong, což je velký sál, kavárna a další zajímavé prostory.

Konkrétně DOV by se měla stát naším terčem další návštěvy Ostravy, pevně věřím, že jenom čistě návštěva celého areálu zabere celý jeden den, je tady toho neskutečně mnoho a návštěvu doporučujeme. více o DOV na www.dolnivitkovice.cz

Lokalita výletu: 
Ostrava, Česká republika

Parkoviště:
** nejeli jsme mimořádně autem.

Otevírací doba:
Jedná se o město, tudíž bez omezení

Náročnost:
Dle mého názoru tento výlet zvládne každý

Nebezpečí:
Pozor zejména na vyloučené lokality! 

**Finanční náročnost:
Nejedná se o konkrétní výlet na určité místo

** ceny jsou orientační v době naší poslední návštěvy (4.8.2018) mohou se tedy lišit. Do ceny není možné počítat dopravu z vašeho místa výjezdu, případně ceny hromadné dopravy, kterou nevyužíváme a je možné tyto ceny zjistit individuálně. děkujeme za pochopení. 

          

Video z výletu zde: